Your browser does not support JavaScript!


Ford Transit Ghia Bus - zabudnutý oldtimer

Ford Transit Ghia predstavuje menej známu stránku automobilového dedičstva Fordu. Vo svete úžitkových vozidiel, kde funkčnosť zvyčajne dominuje nad luxusom, Ford Transit Ghia prelomil konvencie tým, že ponúkol kombináciu praktičnosti s výnimočným komfortom. Táto zabudnutá verzia, napriek svojej krátkej histórii, si zaslúži pozornosť. Obzvlášť preto, že originálne diely Ford pre verziu Ghia sú skutočné vzácnosti a rarita, skutočné biele vrany medzi automobilovými dielmi.

Ford Ghia - Čo to znamená?

Ghia je názov, ktorý sa vzťahuje na špeciálnu, luxusnú verziu vybavenia niektorých modelov Fordu. Začiatky tejto spolupráce siahajú do 50. a 60. rokov 20. storočia, keď sa Ford spojil s talianskou firmou navrhujúcou karosérie automobilov, aby vytvoril špeciálne, bohato vybavené verzie svojich modelov. V Ford Transit Ghia Ghia symbolizuje použitie prvkov ako kožené sedadlá, klimatizácia a elektricky ovládané okná, čo z neho robí jedno z najluxusnejších dostupných dodávkových vozidiel na trhu. Všetko vďaka unikátnym dielom pre Transita.
Ford Transit FT100 Ghia

Príklady modelov Ghia

Medzi modelmi Fordu, ktoré nesú označenie Ghia, nájdeme také autá ako Ford Fiesta GHIA 5D z roku 1991, vybavený motorom 1.4L a automatickou prevodovkou, a Ford Granada 2.9i Ghia z roku 1987. Oba tieto modely reprezentujú filozofiu Ghia, ponúkajú vysokokvalitné dokončenie, luxusné materiály a pokročilé technologické riešenia pre maximálny komfort. Línia Ghia v modeloch Fordu je synonymom luxusu a exkluzivity, čo možno vidieť pri analýze vybavenia konkrétnych modelov z tejto série. Medzitým firma Trateo ponúka prémiové pružiny pre Ford Transit 1978-1985. Ale vráťme sa k vozidlám Ghia...

Ford Fiesta Ghia

Ford Fiesta GHIA 5D z roku 1991 sa nielenže vyznačuje pokročilým motorom 1.4L a automatickou prevodovkou, ale tiež ponúka rad doplnkov zvyšujúcich komfort a estetiku jazdy. Interiér tohto modelu je dokončený s vysokokvalitnými koženými sedadlami, a komfort cestujúcich zvyšuje elektrické ovládanie okien a pokročilý systém klimatizácie. Zvonka sa Fiesta GHIA vyznačuje elegantnými chrómovanými detailmi a špeciálnymi ľahkými diskami, čo zdôrazňuje jej jedinečný charakter.

Ford Granada Ghia

Na druhej strane, Ford Granada 2.9i Ghia z roku 1987 predstavuje ešte rozvinutejší prístup k luxusu. Tento model bol vybavený výkonným motorom o objeme 2.9 litra, čo v kombinácii s bohato vybaveným interiérom z neho robilo jedno z vlajkových vozidiel Fordu v tom období. Granada Ghia ponúkala nielen kožené čalúnenie a elektrické nastavenie sedadiel, ale aj pokročilé audio systémy a voliteľný elektrický strešný okienko, čo ďalej zvyšovalo potešenie z jazdy. Bezpečnosť bola tiež na vysokej úrovni vďaka pokročilému systému ABS, ktorý bol v autách z toho obdobia zriedkavosťou.
Brožúra Ford Transit Ghia

Ford Transit MK2 Ghia Bus – Luxusný dodávkový automobil

Ford Transit MK2 Ghia Bus je skutočnou raritou medzi dodávkovými vozidlami. Vyrobený v rokoch 1983-1986, ponúkal nielen priestranný interiér pre deväť pasažierov, ale aj rad doplnkov, ktoré zvyšovali komfort jazdy: od špeciálnych farieb karosérie, cez halogénové reflektory v maske, po osvetlenie priestoru pre nohy v kabíne pasažierov. Navyše, boli dostupné možnosti motora 2.0 litra benzín a 2.4 litra nafta, čo ho robilo mimoriadne flexibilnou voľbou pre náročných používateľov. Hovoríme o nesmrteľných motoroch Ford z 80-tych rokov! Diely pre Ford Transit MK2 nájdete v našom internetovom obchode.

Zhrnutie: Krátka história Ford Transit Ghia

Ford Transit Ghia, ako zástupca exkluzívnej línie vybavenia Ghia, predstavuje dôležitú kapitolu v histórii Fordu, ukazujúc, ako luxusné prvky môžu nájsť svoje miesto aj v úžitkových vozidlách. Hoci Ford už v súčasnosti neponúka verziu Ghia v svojich nových modeloch, dedičstvo tejto línie naďalej žije vďaka firmám ako MS-RT, Carlex Design alebo Xclusive. Tieto firmy pokračujú v tradícii úprav dodávkových vozidiel Ford, pridávajúc im luxus a exkluzivitu.

FAQ: Transit Ghia

Je Ford Transit Ghia dostupný na sekundárnom trhu?

Ford Transit Ghia je na sekundárnom trhu vzácnosťou kvôli svojej exkluzivite a krátkemu obdobiu výroby.

Aké sú hlavné rozdiely medzi štandardným Ford Transit a verziou Ghia?

Verzia Ghia sa líši od štandardného Transit prostredníctvom doplnkov ako luxusné dokončovacie práce interiéru a lepšie vybavenie.

Oplatí sa investovať do kúpy Ford Transit Ghia?

Investícia do Ford Transit Ghia môže byť cenná pre zbierateľov a milovníkov unikátnych úžitkových vozidiel.

Vedeli ste, že ... ?

Naše ďalší blog články: